URZĄDZENIA SIECI KOMPUTEROWYCH
I. Media transmisyjne:
1. Skrętka
Składa się z ośmiu żył (czterech par żył). Żyły w skrętkach są ze sobą splecione parami. Każda para skrętki posiada jedną żyłę do przenoszenia napięcia, a drugą uziemioną. Jakikolwiek szum pojawiający się w jednej żyle, występuje także w drugiej. Ponieważ żyły w parze są spolaryzowane przeciwnie w stosunku do siebie, szum pojawiający się w jednej żyle jest "znoszony" przez szum z drugiej żyły na końcu kabla dołączonego do odbiornika. Skrętka zakończona jest złączem RJ-45. Wyróżnia się następujące rodzaje skrętek:
nieekranowana UTP (Unshielded Twisted Pair)
ekranowana STP (Shielded Twisted Pair) - cały kabel składający się z czterech par żył jest ekranowany metalowym oplotem
foliowana FTP (Foiled Twisted Pair) - cały kabel okręcony jest na całej długości metalową tasiemką
pozostałe: SFTP, S/STP, FSTP.
2. Światłowód
Składa się z cienkiego włókna szklanego, które przenosi informację w postaci światła w zakresie widma światła widzialnego i poniżej. Koszt stosowania światłowodu jest kompromisem pomiędzy przepustowością i ceną. Gdy potrzebujemy większej przepustowości bardziej opłacalnym wyborem jest światłowód, natomiast przy niższym zapotrzebowaniu na przepustowość tańsze jest medium miedziane. Maksymalna prędkość transmisji uzyskana podczas prac badawczych nad piątą już generacją światłowodów wynosi 200 Mbit/s, a zasięg tego medium wynosi 9000 km.
3. Kabel koncentryczny
Kabel koncentryczny zbudowany jest z przewodu otoczonego metalową osłoną stanowiącą ekran ograniczający interferencję. Ekran izoluje wewnętrzny przewód na dwa sposoby: zabezpiecza przed zewnętrzną energią, która mogłaby wywołać interferencję i odwrotnie wypromieniowana energia sygnału przesyłanego wewnętrznym przewodem jest tłumiona i nie ma wpływu na sygnały w innych kablach. W sieci Ethernet 10Base-2 (tzw. cienki Ethernet) wykorzystując kabel koncentryczny, prędkość przesyłania danych wynosi 10 Mb/s (odległość do 185 m) a 10Base-5 (tzw. gruby Ethernet) prędkość transmisji jest taka sama natomiast odległość pomiędzy dwoma skrajnymi stacjami zwiększa się do 500 m.W porównaniu ze skrętką kabel koncentryczny jest droższy i bardziej podatny na uszkodzenia.
4. Media bezprzewodowe:
Fale elektromagnetyczne - w zakresie podczerwieni IR (InfraRed) są stosowane na otwartym terenie, bądź wewnątrz budynków. Jako źródła promieniowania fal elektromagnetycznych wykorzystuje się diody elektroluminescencyjne LED (Light Emitting Diode) lub diody laserowe. Przy używaniu łącz bezprzewodowych w podczerwieni nie jest wymagane uzyskiwanie licencji na ich stosowanie w przeciwieństwie do fal radiowych. Największym ograniczeniem tego medium transmisyjnego jest niewielki zasięg wynoszący do kilkudziesięciu metrów.
Fale radiowe - do transmisji wymagają planowania przydziału częstotliwości, z uwzględnieniem maksymalnej dopuszczalnej mocy nadajników, rodzaju modulacji oraz innych zaleceń Międzynarodowej Unii Telekomunikacji (ITU). Obecnie najpopularniejszymi częstotliwościami używanymi do transmisji bezprzewodowej są 2,4 GHz i wyższe (zakres mikrofali). Odległości na jakich stosuje się fale radiowe wynoszą do kilkudziesięciu kilometrów przy zastosowaniu specjalnych anten nadawczo-odbiorczych.
II. KARTA SIECIOWA
To urządzenie odpowiedzialne za odbieranie i wysyłanie danych w sieciach LAN (tworząc i odbierając tzw. ramki ethernetowe). Każda karta może pracować tylko w jednym rodzaju sieci, np. ethernetowej bądź FDDI (Fiber Distributed Data Interface). Dla poprawnej komunikacji w sieci wymogiem staje się jednoznaczne rozróżnianie owych kart. Tą niepowtarzalność charakteryzuje przypisany na etapie produkcji numer identyfikacyjny, zwany adresem fizycznym bądź też adresem MAC. Różne typy kart mogą różnić się prędkością pracy, sposobem podłączenia. Do poprawnego działania wymagana jest instalacja odpowiednich sterowników.
Karta sieciowa to karta rozszerzająca służąca do przyłączenia komputera do sieci LAN, umożliwiające wymianę danych między komputerem a zasobami tej sieci. NIC zawiera dwa interfejsy:
1. Do połączenia z siecią:
Rj-45 (dla skrętki UTP - Unshielded Twisted Pair),
BNC (Bayonet Nut Coupling - dla kabla koncentrycznego),
2. Do połączenia z komputerem: ISA (EISA), PCI, PCMCIA, USB.